Tel. 603 538 752

Rouna

RDEL Anglický Leicester duhově barvený RDEL Anglický Leicester duhově barvený
Ceny jsou včetně DPH
RDEL1 Duhově barvené rouno Anglický Leicester bal. 100 gRDEL1226,- Kč
Ceny jsou včetně DPH
RDEL1Duhově barvené rouno Anglický Leicester bal. 100 g226,- Kč


Křížen. Polwarth a Jacob
Kříženec Polwarth a Jacob

Přírodních materiálů tvořených vlákny, která se dají spřádat, je celá řada. Jsou to jednak vlákna rostlinného původu, jako např. len nebo bavlna, nebo jsou to, pomineme-li hedvábí získávané z bource morušového, vlákna ze srsti nejrůznějších zvířat. Za zmínku určitě stojí, že oblíbeným materiálem pro předení je srst některých plemen psů i koček, ovšem s tím, že čím delší chlupy, tím lépe (vlákna kratší než 5 cm se předou již docela obtížně). Ve výčtu důležitých materiálů nelze vynechat ani mohérové a kašmírské kozy, angorské králíky, lamy a velbloudy.
foto Jana Stupková
Spředená srst z Leonbergera
Nejoblíbenějším a zároveň nejrozšířenějším materiálem pro ruční zpracování je ale bezesporu ovčí vlna. Chovatelé ovcí v různých dobách a v různých částech světa vyšlechtili velké množství plemen a to buď hlavně k produkci masa a mléka, nebo pro vlnu.
Ovečky jsou zpravidla jednou do roka stříhány (to jim samozřejmě neškodí, jak se někteří lidé mylně domnívají) a profesionální střihači to dokážou udělat tak, že se jim celý "kožich", tvořený ostříhanými vlákny, nerozpadne. Drží pohromadě ve tvaru stažené kůže a říká se mu rouno.
Sbalené ovčí rouno
Rouna mohou být podle plemen rozličně barevná a jsou tvořena různě dlouhými a různě jemnými vlákny. Surové (neprané) rouno je napuštěné přírodním tukem (lanolinem) a obsahuje (podle péče chovatele) větší či menší množství nečistot (trávu, bodláky apod.).
Pokud již umíte příst, není problém příst pěkné čisté a nepocuchané rouno tak jak je, bez předchozího praní a česání. Jinak je potřeba mastné rouno před dalším zpracováním vyprat a načesat (ruční kartáče a česačka viz Česání) a získat tak vlněné česance, které jsou pro ruční předení ideálním materiálem. Někdy se česance pro znazší předení znovu mastí, a sice emulzí - směsí oleje a vody 1:1.

foto od MVDr. Taťány Husákové Alpaky na Novém Zélandu


© DALIN Praha s.r.o., tel.: 603 538 752, +420 274 860 304
sídlo (poštovní adresa): Rezlerova 281, 10900 Praha 10      prodejna: Bořivojova 73, Praha 3
Přístupů: 10429775     e-mail: linhartova@dalin-praha.cz      webdesign: palin8@post.cz
Další položky menu vlna